Fakty


„ Gdy piszesz, nie próbuj wyjaśniać. Gdy mówisz, że chłopak zakochał się w dziewczynie, nie próbuj wyjaśniać czytelnikowi, dlaczego on się zakochał; czytelnik wie równie dużo albo i więcej o miłości... Po prostu opowiadaj. Możesz bowiem znać takie historie, których on nie zna, ale o życiu wiesz nie więcej od innych”. Te słowa Joszuy Izraela były fundamentem literackiego credo Singera.

Dlaczego przyszły laureat literackiej Nagrody Nobla urodził sie w Leoncinie, małej wiosce pod Warszawą?
Ojciec Singera Pinkas był biegły w uczeniu się Tory i rabinackich praw, lecz nie znał rosyjskiego, do którego czuł niechęć, zaś znajomość tego języka była potrzebna do zdania niezbędnych egzaminów na stanowisko rabina.Źle się czuł ponadto w domu teścia w Biłgoraju, gdzie wyśmiewano sie z jego pobożności. Chętnie uciekał z Biłgoraja do Tomaszowa do rodziców. Tu czuł się najlepiej. Niestety był zależny finansowo od teścia. Nikt nie wierzył, aby znalazł sobie jakąś pracę bez oficjalnych papierów. Jego wystąpienia i komentarze do Tory wygłaszane po okolicznych miasteczkach tak spodobały się mieszkańcom odległego Leoncina, że zaproponowali by został ich rabinem.Na papiery przymknięto oczy przy pomocy kilku rubli. I tak pewnego dnia on: Pinkas, jego żona i dwójka ich dzieci (siostra i starszy brat Singera) opuszczają Biłgoraj.

14 lipca 1904r., w Leoncinie pod Warszawą urodził sie on: Isaac Bashevis Singer. Gdy miał 3 latka w 1907 roku następuje następna przeprowadzka rodziny do Radzymina, ojciec dostaje prace nauczyciela jesziwy. Niedługo zagrzali tu miejsca gdyż już w 1908 roku przeprowadzają sie do Warszawy na ulicę Krochmalną. Ojciec Singera, Pinkas obejmuje funkcję rabina.

1917 – 1923 Okres Biłgorajski.

Wybuch I Wojny Światowej powoduje, że rodzina cierpi głód pod okupacją niemiecką i w wieku 13 lat w 1917 roku Isaac Bashevis z matką i młodszym bratem znów znajdą się w Biłgoraju. Owo dziesięciotysięczne miasteczko było zamieszkane przez około trzy i pół tysiąca Żydów. Był to świat nieskażony przez cywilizację z brakiem kanalizacji czy elektryczności. Spotkać tu można było pobożnych Żydów w chałatach, którzy modlili się trzy razy dziennie zgodnie z codziennym  rytuałem ich religii.
Przed wojną wielu mieszkańców Biłgoraja nie widziało pociągu, rzadko czytano gazety. Dla Isaaca  miasteczko to było potężnym źródłem natchnienia co znajdzie odzwierciedlenie w jego twórczości. To co tu zobaczył na trwałe zapisało się w jego pamięci. Szykował sie tu do studiów rabinackich i po czterech latach  spędzonych w Biłgoraju następny rok zagłębia tajemnice judaizmu w Warszawie skąd wraca po roku przerywając naukę. Zgnębiony wraca do Biłgoraja a okres warszawski tego okresu nazywa najstraszniejszym w życiu. Zamieszka w Starym Dzikowie, gdzie ojciec dostał posadę rabina. Jest załamany niepowodzeniem przestaje sie golić i zapuszcza pejsy.

1923 – 1935 Okres Warszawski.

Nazywał Warszawę miastem swoich marzeń i nadziei. Przyjechał tu ponownie by objąć posadę korektora w żydowskim tygodniku literackim „Literarisze bleter”, którą załatwił mu starszy brat Jeszue, ówczesny redaktor pisma. Tutaj przesiadywał w czytelniach i pochłaniał masę książek. Przerzuca książki związane z jego przemyśleniami o treściach innych niz dotychczas sie spotykał. Zawsze wychowany na Kabale w rodzinie chasydów nagle odkrywa inny świat. Towarzyszami jego są książki: Etyka Spinozy, Krytyka praktycznego rozumu Kanta, Świat jako wola i wyobrażenie Schopenhauera, Tako rzecze Zaratustra Nietzschego. Nawiedzają go myśli samobójcze. Próbuje obliczyć ile potrzeba mu pieniędzy aby nie umrzeć z głodu. Odkrywa kobiety. Spotyka Ginę przyjaciółkę, która dba o niego jak matka. A z Runią Poncz komunistką, którą poznaje po przyjeździe do Warszawy ma jedyne dziecko: syna. Nigdy oficjalnie nie wziął z nią ślubu, gdyż nie chce być związany.   Unika tłumu jest indywidualistą. Wszystko co go w tym czasie spotyka znajdujemy w jego książkach. Bohaterowie podobnie jak on zmieniają kobiety i pokoje. Są roztargnieni i nieśmiali. Zadają sobie liczne pytania o sens tego co ich otacza.
W 1925 roku debiutuje opowiadaniem „Na starość” nagrodzonym w tygodniku gdzie jest redaktorem ( Literarisze bleter). Publikuje również opowiadanie pt, „Kobieta” opatrzone podpisem Isaac Bashevis (co oznacza: syn Batszeby – takie imię nosiła jego matka ) by nie mylono go ze starszym bratem.
Praca w wydawnictwie stojącym stale na granicy bankructwa nie daje wielkiego zarobku dlatego  dorabia gdzie może tłumaczy niemieckie powieści na jidisz. Przekłada Manna, Hamsuna czy Remarque’a. Popołudniówce „Radio” dostarcza 1000 słów tygodniowo.
Myślał o wyjeździe do Palestyny, ale jego mizerna kondycja fizyczna powstrzymała go przed tym krokiem. Nie nadawał sie do ciężkiej pracy.
W 1932 roku jego starszy brat Israel Jeszua wydaje powieść „Grzesznik” , która cieszy się powodzeniem w Warszawie i Ameryce, i wyjeżdża na zaproszenie tamtejszego tygodnika do Nowego Jorku.
W tym samym roku owocuje przyjaźń  z Aronem Cejtlina, który zakłada miesięcznik „Globus” a  Singera zaprasza do współpracy. Isaac spotkał Cejtlina w Klubie Literatów  i uważał  go za wielkiego poetę.  Bywał w domu jego ojca, kabalisty i myśliciela. Wpłynęło to na późniejsze zainteresowania Singera spirytyzmem i okultyzmem.
W 1933 roku właśnie w „ Globusie” zaczęto publikować pierwszą powieść Singera Szatan w Goraju  a brat Jeszua wraz z rodziną emigruje do Stanów Zjednoczonych, stając sie późniejszą przepustką do wolności.
W 1933 roku Hitler dochodzi do władzy i zaczynają sie prześladowania Żydów w Niemczech. Singer czuje nadejście nieuchronnej zagłady. Rosła atmosfera zagrożenia Jedyna szansa na przeżycie to ucieczka z Polski. Tutaj zostając zobaczyłby piekło.

Jaki był?

Żył światem własnej wyobraźni.
Rzadko bywał w kinie albo w teatrze. Nie oglądał telewizji. Mało czytał, mówił, że nie ma czasu. Nie słuchał muzyki, nie znał się na malarstwie.

         Żył tak samo jak wtedy, kiedy był biedny.
Nie lubił wydawać pieniędzy. Nie pił alkoholu, nie palił, nie grał w karty. Nie kupował nowych ubrań, mieszkał w domach gdzie nie zmieniano czynszu od lat. Jego żona sprzątała sama. Nie jadał w drogich restauracjach. Hołdował tanim posiłkom i wegetariańskiej diecie.

         Nigdy nie nauczył się prowadzić samochodu. Nie jeździł na rowerze. Nie chodził na plażę. Nie tańczył. Nie był pewien jaki jest numer jego mieszkania, nie umiał znaleźć hotelu w którym sie zatrzymał, ani sali w której miał wykłady.

         Interesowało go tylko to co wiązało sie z jego twórczością. Czytał popularne „Daily News”, gdyż uważał, że tam jest więcej życia. Opisuje ona morderstwa, porwania, rozwody i gwałty wszystkie te zdarzenia są przydatne pisarzowi w jego twórczości.
        
         Chodził od jednego sklepu do drugiego aby oszczędzić kilka centów. Cierpiał w restauracji z powodu czy ma dodać do rachunku napiwek czy nie. Dużo spacerował. Lubił rozmawiać przez telefon. Nie znosił pisania listów.

         Gdy odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność błyszczał. Był Błyskotliwy i dowcipny. Na pytanie:  „ Panie Singer, czy pan wierzy w Boga?” odpowiada: „Jeśli On wierzy we mnie, to ja wierzę w Niego”.


 Żona

W 1937 roku, dwa lata po przyjeździe do USA spotkał Almę Haimann, Żydówke rodem z Monachium a trzy lata później mając 35 lat bierze z nią ślub. Co go skłoniło do takiego kroku? Uważał, że zesłało ją przeznaczenie bez niej nie mógłby kontynuować swej pracy pisarskiej.
        
         Nie był przystojny, nie prezentował się najlepiej ... podczas zamieci śnieżnej poszliśmy do brooklińskiego ratusza i wzięliśmy ślub. ...urzędnik, który nie miał klientów tego dnia z powodu niepogody, wygłosił na naszą cześć ... specjalne przemówienie... Nie mieliśmy pieniędzy, żeby uczcić tę okazję. Poszliśmy do naszego mieszkania, które było bardzo czyste i ładne, ale puste. Tak się zaczęło nasze wspólne życie.

         Nie mieliśmy pieniędzy na meble, firanki bieliznę i inne potrzebne rzeczy. Postanowiłam poszukać pracy. Było ciężko... zostałam zatrudniona w domu towarowym..
         Wstawałam rano i wychodziłam do pracy. On pisał... Cały dzień spędzaliśmy osobno. ...wieczorami rozmawialiśmy , z kim się spotkałeś tego dnia, co robiłeś. Często jadaliśmy w restauracjach....  Był zupełnie nieznany. Zupełnie. Tak trwało jakieś dwadzieścia lat.

         Był bardzo skryty, nie mówił wiele o swojej pracy. Pisał do południa, potem wychodził na obiad, nigdy nie widziałam człowieka, który miałby tyle spotkań w porze obiadu .Po południu jeszcze trochę pisał , czytał , spacerował. Lubił spacerować. Karmił gołębie w Central Parku. Dla mnie to było dobre życie. Niczego mi nie brakowało. A on najbardziej lubił siedzieć w swoim pokoju i pisać. Pisanie było jego światem.
... Żył jakby do środka. Na zewnątrz był bardzo pasywny, nigdy nie umiał zabiegać o swoje interesy, nigdy o nic nikogo nie prosił, o przysługę o protekcje o względy.... Taką miał naturę.

         Mieliśmy szczęście. ... coraz częściej widziałam książki Isaaca w księgarniach. Zaczynał być znany, ale od sławy dzieliła go ciągle długa droga.
         ..Był za to kapryśny, nierówny i chimeryczny. Czasami wydawał sie zadowolony... .W pięć minut później potrafił być bardzo przykry i bardzo krytyczny...Taką miał naturę...

         Pisał wszędzie i bez trudności. W samochodzie, w przerwach między wykładami, w samolocie, w hotelowych pokojach. Na skrawkach papieru, w notesach. Miał tony notatek, z których potem wcale nie korzystał.
         W 1953 roku znany już wtedy Saul Bellow przetłumaczył Gimpa Głupka. Opowiadanie stało sie literacką sensacją. .... Mój mąż zyskał uznanie intelektualistów i wydawców. Stawał sie ważną postacią w literackim świecie. W dalszym ciągu drukował po żydowsku w Forwerst, ... ale już miał tłumaczy, zaczynano umieszczać jego opowiadania w najlepszych amerykańskich periodykach... .Tak zaczęła się sława. Po pewnym czasie zaczęły przychodzić nagrody i wyróżnienia....

         Miał wielką wiedzę filozoficzną, głębokie przemyślenia na temat Boga, sensu cierpienia, tajemnicy bytu. O tym zawsze chętnie dyskutował, nie był nigdy zmęczony takimi rozmowami. Nie znosił za to codziennych rozmów, nieważnych, o niczym. Był vmilczącym człowiekiem....  Nie musiał lubić ludzi, żeby pisać o nich ze zrozumieniem. ... W sumie był bardzo konserwatywnym człowiekiem. ... Wątpię, by zaakceptował  moja niewierność.

         Moje przyjemności? Kiedy byłam na wakacjach, bawiłam się, chodziłam na plażę, pływałam, spotykałam się z ludźmi. On nie przepadał za tym... nasze życie towarzyskie było bardzo ograniczone. Mieliśmy kilku przyjaciół malarzy, kilku pisarzy, w sumie niewielu.... kiedy chciał, umiał być duszą towarzystwa. Czarował, opowiadał anegdoty. Szalenie dowcipny.

         Był wegetarianinem. Na wszystkich przyjęciach wydawanych na jego cześć zachowywał bezmięsną dietę.

         Właśnie na Florydzie w październiku 1978 roku zaskoczyła nas wiadomość o Nagrodzie Nobla.... Zrobiło to na nim pewne wrażenie. Ale po chwili powiedział: jedzmy śniadanie, nie możemy zrezygnować ze śniadania z powodu jakiejś nagrody...” czy jest pan zaskoczony? Czy jest pan szczęśliwy?” – pytali dziennikarze. Po którymś z kolei podobnym pytaniu odpowiedział: „ Ja już byłem zaskoczony i już się ucieszyłem, a teraz jestem tym samym niedorajdą co przedtem”.

         Przez ostatnie dwa lata już bardzo chorował. Wymagał stałej opieki Nie było łatwo patrzeć na niego wtedy. ... Gasł, coraz mniej rzeczy mógł robić...Tak, zostawił książki. ... Czy znałam go naprawdę?....
         Przez całe życie stawiał odwieczne pytania, tylko to interesowało go naprawdę – życie i śmierć....

Korektor w redakcji ,,Forwerts” :

-         był stałym współpracownikiem naszej gazety. Co tydzień dawał dwa artykuły. ... Zawsze musiał przyjść i sam sprawdzić, czy nie przepuściliśmy błędów....był bardzo sympatycznym człowiekiem, chociaż od czasu do czasu mógł komuś wsadzić jakąś szpilkę... Rozmawiałem z nim wiele razy. Po żydowsku, tylko po żydowsku. ... Artykuły pisał ręcznie. Był bardzo skrupulatny. Sam sprawdzał wszystkie cytaty... . Nie ubierał się szczególnie elegancko, raczej niespecjalnie. Nawet później, gdy.... dobrze zarabiał.  Wszystko co w ogóle napisał , najpierw drukował w odcinkach w naszej gazecie....
-         Nie jest ludzki, mówili o nim. Kiedy przyjechał ... różni ludzie mu pomagali... był biedny. A on potem nikomu nie pomógł..... wyjątkowo na sobie skupiony. Ale jak pisał!
-         Chciał być popularny jak wszyscy. Dawał wykłady. ... odpowiadał dowcipnie, szybko.
-          Nie zajmował się wcale polityką.
-         Donżuan? Ja nie wiem. ... on więcej pisał i mówił o tym, niż to było w rzeczywistości...  

Prawda czy fałsz.

1.     Singer napisał swoje wspomnienia zatytułowane Miłość i wygnanie nazywał je pisaniną i fikcją literacką zbudowaną na kanwie prawdy. W tym szkicu łączą sie osobiste wątki jak i wymysły czysto literackie.
2.     W 1963 roku powiedział w jednym z wywiadów, że kiedy przyjechał do Ameryki przeżył rozczarowanie i w rezultacie nie mógł przez 5-6 lat napisać ani słowa. Potem powtarzał wielokrotnie te historię przedłużając swą niemoc twórczą o kolejne lata
3.     Rzeczywistość. Od maja 1935 do końca 1943 roku Singer opublikował w prasie żydowskiej aż 285 tekstów głównie w Forwerts
4.     Pierwszy tekst opublikował w Forwerts , 2 czerwca 1935 po miesiącu po przyjeździe do Ameryki. Od października 1935 zaczął drukować w odcinkach powieść Grzeszny Mesjasz    
5.     Rok 1938 - Singer nic nie napisał.
6.     Rok 1945 – powstaje 121 tekstów w tym: opowiadania Gimpel Głupek i Krótki piątek
7.     Podsumowanie. W latach 1924-1949 powstaje 921 tekstów: kilkanaście opowiadań, trzy powieści, wywiady, recenzje książkowe, teksty historyczne i naukowe.
W latach 1942-51  powstaje 673 teksty pod pseudonimami: Warszawski, Segal, Bashevis.
Drukował głównie powieści w odcinkach: Rodzinę Muszkatów (1945-1948), Wujka z Ameryki(1949-51), Cienie nad rzeką Hudson(1957), Statek do Ameryki(1958), Sztukmistrz z Lublina(1959), Niewolnika(1960).


Był człowiekiem dostępnym. Do roku 1978 figurował w nowojorskiej książce telefonicznej. Do 1968 roku udzielił 32 wywiadów, do których sam dostarczył materiałów. Sam kreował swą legendę i sam podawał fakty, które chciał aby wiedziano. Bezustannie zaskakiwał.

8. Tłumaczenia.
      Od 1950 roku brał udział w tłumaczeniu każdej swojej książki. Odbywało się to w ten      sposób, że czytał swoje teksty tłumaczom, głośno. Następnie siedzieli razem i szukali odpowiednich słów i zwrotów. Tak powstawał przekład. Wielokrotnie poprawiał teksty pracując nad tłumaczeniem angielskim. Zmieniał w nich wiele, czasem całe rozdziały. Powstawał często tekst różniący się znacznie od oryginału. Życzył sobie aby przekładów na inne języki dokonywać z tej angielskiej poprawionej wersji.


Pisarz zmarł w 1991 r. w wieku 87 lat w Miami na Florydzie.

Dorobek pisarski – ujęte tu są tylko powieści, które czytałem. Lata wydania danej pozycji są różnie przedstawiane, gdyż autor każdą swą książkę wydawał czasem przez kilka lat w odcinkach zazwyczaj w ,,Forwerts”. Można spotkać się także z datą wydania danej pozycji w wersji angielskiej. Podaję zatem dwie daty wydanie w odcinkach i w wersji angielskiej w nawiasie. Niektóre muszę jeszcze sprawdzić i nie podaję w ogóle. Powieści oraz opowiadania są opisane w kilku słowach.

Powieści

1.       Sztukmistrz z Lublina          1959
2.       Rodzina Muszkatów           1945-1948 (1950 ang.)
3.                 Miłość i wygnanie
4.                 Szosza                               (1978 ang.)
5.                 Cienie nad rzeką Hudson     1957
6.                 Niewolnik                           1960 (1962 ang.)
7.                 Pokutnik                             1973
8.                 Opowieści o Królu Pól       
9.                 Meszuge                             1981-1983
10.             Certyfikat                           1967
11.             Wrogowie                          1966
12.             Szatan w Goraju                 1933 w Globusie (1955 ang.)
13.             Szumowiny
14.             Dwór                                  1953-1955
15.             Spuścizna                           1953-1955  

Opowiadania

1.                 Gimpel Głupek
2.                 Przyjaciel Kafki
3.                 Pan z Krakowa
4.                 Żonobójca
5.                 Przy świecach pamięci
6.                 Lustro
7.                 Rodzina małych szewców
8.                 Radość
9.                 Starzec
10.            Pożar
11.            Niewidzialni
12.            Goście w zimową noc
13.            Klucz
14.            Doktor Biber
15.            Opowieści zza pieca
16.            Kafeteria
17.            Nauczyciel
18.            Gołębie
19.            Kominiarczyk
20.            Zagadka
21.            Altełe
22.            Żart
23.            Strojnisia
24.            Szlojmełe
25.            Kolonia
26.            Bluźnierca
27.            Zakład
28.            Syn
29.            Los
30.            Moce
31.            Coś tam jest
32.            Na wozie
33.            Pustelnik
34.            Syn z Ameryki
35.            Taniec
36.            Czasopismo
37.            Kabalista z East Broadway
38.            Broda
39.            Ten trzeci
40.            Korona z piór
41.            Dziadek i wnuk
42.            Seans
43.            Rzeźnik
44.            Umarły skrzypek
45.            Wykład
46.            Kukkurykuu
47.            Plagiator
48.            Cejtł i Rejcł
49.            Magazyn
50.            Ognista Henne
51.            Getsel zwany małpą
52.            Janda
53.            Igła
54.            Jak dwa trupy harcowały
55.            Papuga
56.            Broszka
57.            Korespondent
58.            Hanka
59.            Późna miłość
60.            Błędy
61.            Wielbicielka
62.            Szabas w Portugalii
63.            Stęskniona jałówka
64.            Czarownica
65.            Sam Pałka i Dawid Wyszkower
66.            Wiejski nauczyciel
67.            Przyjęcie noworoczne
68.            Opowieść o dwóch siostrach
69.            Para
70.            Fatalista
71.            Dwa bazary
72.            Grabarz
73.            Mojszełe
74.            Trzy spotkania
75.            Przygoda
76.            Pasje
77.            Tajbełe i jej demon
78.            Duży i mały
79.            Krew
80.            Sam
81.            Estera Kreindł Druga
82.            Jaszid i Jeszida
83.            Nóż
84.            Post
85.            Ostatni demon
86.            Jentł, chłopiec z jesziwy
87.            Trzy opowieści
88.            Papież Zejdł
89.            Zaślubiny w Brownsville
90.            Na nikim nie polegam
91.            Kunegunda
92.            Krótki piątek
93.            Żyd z Babilonu
94.            Przyjaciel domu
95.            Pogrzeb na morzu
96.            Odludek
97.            Przebrany
98.            Oskarżyciel i oskarżony
99.            Pułapka
100.        Szmugler
101.        Judasz w bramie
102.        Gorzka prawda
103.        Impresario
104.        Logarytmy
105.        Biegnący do nikąd
106.        Upominki
107.        Brakujący wiersz
108.        Hotel
109.        Zaślepiony
110.        Szabas w gehennie
111.        Ostatnie spojrzenie
112.        Śmierć Matuzalema
113.        Rada
114.        Jeden dzień szczęścia
115.        Więzy
116.        Wywiad
117.        Rozwód
118.        Silna jak śmierć jest miłość
119.        Po co Hejszerik przyszedł na świat
120.        Wróg
121.        Spuścizna
122.        W drodze do przytułku
123.        Łoszykl
124.        Kieszeń
125.        Tajemnica
126.        Grosiki na Raj
127.        Konferencja
128.        Cuda
129.        Proces
130.        Telefon w Jom Kippur
131.        Obcy
132.        Błąd
133.        Zdumiony
134.        Zjawa
135.        Starszyzna Chełma i klucz Genendł
136.        Opowieść o trzech życzeniach
137.        Gasnące płomyki
138.        Mazł i Szlimazł czyli mleko lwicy
139.        Dlaczego Noe wybrał gołąbkę
140.        Koza Złate
141.        Wigilia Chanuki w Warszawie
142.        Głupcy z Chełma i durny karp
143.        Miasto zepsucia
144.        Rabi Lejb i wiedźma Kunegunda
145.        Papuga o imieniu Drejdł
146.        Łemł i Cype
147.        Dzień, w którym się zgubiłem
148.        Menasze i Rachela
149.        Otym jak Szlemiel robił interesy
150.        Józef i koza
151.        Wieczór Chanukowy w moim domu
152.        Czyrczur i Pezyza
153.        Naftali gawędziarz i jego koń Sus
154.        Herszełe i Chanuka
155.        O tym jak Szlemiel wybrał się do Warszawy
156.        Niewolnik Eliasz
157.        Moc światła
158.        Dorastanie
159.        Lantuch
160.        Ucel i jego córka Bieda
161.        Dziedzic
162.        Ole i Trufa
163.        Dalfunka, czyli kraj, gdzie bogacze żyją wiecznie
164.        Topiel i Tekla
165.        Chanuka w przytułku
166.        Chytry Todi i skąpy Lejzor
167.        Straszna karczma
168.        O kocie, który myślał, że jest psem i psie, który uważał, że jest kotem
169.        Sen Menaszego
170.        Taszlich
171.        Czy dzieci są najlepszymi krytykami literackimi?
172.        Ofiara                                opowiadania od 172 do 220 ze zbioru ‘Urząd mojego ojca’
173.        Dlaczego gęsi krzyczały
174.        Zerwane zaręczyny
175.        Ponure pytanie
176.        Praczka
177.        Bardzo ważna Din Tora
178.        Genealogia rodzinna
179.        Po weselu
180.        Do Warszawy
181.        Przysięga
182.        Upominek purimowy
183.        Samobójstwo
184.        Do kraju Izraela
185.        Dyspensa
186.        Sekret
187.        Testament
188.        Dzień uciech
189.        Sprzedawca
190.        Reb Chaim Gorszkower
191.        Reb Mojsze Ba-ba-ba
192.        Trejtł
193.        Zostaję poborcą
194.        Moja siostra
195.        Cud
196.        Reb Aszer, właściciel mleczarni
197.        Proces
198.        Wyprawa do dzikich krów
199.        Rozwód
200.        Wolf, handlarz węglem
201.        Ten mały
202.        Atłasowy płaszcz
203.        Chłopiec-filozof
204.        Wujek Mendel
205.        Moi koledzy w chederze
206.        Strzał w Sarajewie
207.        Rekrut
208.        Studio
209.        Głód
210.        Próżne nadzieje
211.        Książka
212.        Wiza
213.        Podróż
214.        Biłgoraj
215.        Rodzina
216.        Ciotka Jenteł
217.        Stary judaizm
218.        Zima w Biłgoraju
219.        Nowi przyjaciele
220.        Nowy powiew